Řízky nemusí být vždy masové! Zkuste třeba celerové. Navíc je celer přírodní afrodiziakum.
18. duben 2016 Eva Recepty 6308 zobrazení 514 slovV mém okolí je celkem dost vegetariánů a i oni mají občas chuť na řízky. A tak si připravují různé varianty zeleninových řízečků v klasickém trojobalu. Obalují cukety, lilky, kedlubny a nebo třeba celer. V dětství mi pro svoji charakteristickou vůni příliš nechutnal, ale naštěstí jsem z toho vyrostla... Patří totiž mezi super zdravou kořenovou zeleninu.
Celer se používá jako surovina k přípravě pokrmů, ale i jako léčivo. V lidovém léčitelství je celer velice známý pro svůj blahodárný vliv na mužskou potenci. Jeho léčebné účinky značně převyšují jeho pověst, zlepšuje prokrvení a aktivitu pohlavních orgánů. Působí antibakteriálně, prospívá při nemocech dýchacích cest a astmatu. Má močopudné účinky, odplavuje jedovaté látky z našeho těla, léčí záněty ledvin a močového měchýře. Celer rozšiřuje cévy a snižuje hladinu cholesterolu.
Díky velmi vyváženému komplexu vitamínů B posiluje celer nervy a mozek, pomáhá k udržení dobré psychické kondice, bojuje proti stresu a depresi. Je velmi důležitý pro zdravou kůži, nehty a vlasy, podporuje trávení a chuť k jídlu a je nepostradatelný pro správnou funkci jater a střev.
Ingredience:
- 1 kořenový celer (bulva bez listů)
- 1 vajíčko
- 5 dkg nastrouhaného tvrdého sýra
- strouhanka
- hladká mouka
- brambory
- 1 dcl mléka či smetany na vaření
- sůl
- olej
- máslo
- čerstvá pažitka
Celer oloupeme a nakrájíme na plátky zhruba centimetr široké. Vložíme je do vroucí osolené vody, do které přidáme plátek citronu a dva hřebíčky. Plátky uvaříme do poloměkka. Po vyjmutí z vody je osušíme, osolíme a obalíme nejprve v hladké mouce, poté ve vajíčku a na závěr ve strouhance. Na rozpáleném oleji opečeme z obou stran dozlatova.
Tip: Vajíčko před obalením smícháme se strouhaným tvrdým sýrem. Trojobal je pak pikantnější a vláčnější.
Brambory oloupeme a uvaříme ve vroucí osolené vodě doměkka. Vodu slijeme, do hrnce přidáme teplé mléko či smetanu, sůl, trochu másla či margarínu a vše umixujeme do jemné kaše. Lze použít i klasické šťouchadlo. Na závěr kaši ozdobíme čerstvou pažitkou.
Zkuste i naše další bezmasé recepty, například:
Domácí langoše aj.
Líbil se Vám recept?
Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.
I když to bude jen jednomu známému, budeme rádi :) Děkujeme :)
Autor: Eva
Vaření mě baví. Nebaví mě ale složité sáhodlouhé recepty, u kterých strávíte v kuchyni hodiny. Upřednostňuji jednodušší a zdravější jídla, při jejichž přípravě často nepotřebujete ani přesnou váhu a nedá se toho tedy moc zkazit. Nemusím příliš maso, takže recepty budou často vegetariánské. Snad Vám bude chutnat a inspirujete se
Hodnocení
Hodnocení: 2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x