Zázvor a jeho intenzita: Seznamte se s exotickou explozí chutí

zázvor, Zdroj: Archiv autorazázvor, Zdroj: Archiv autora
20. leden 2016  Magda   Chutě a vůně  3672 zobrazení  682 slov

Rubriku Chutě a vůně rozhodně nemůžeme nechat bez tak výrazné pochutiny, jakou je zázvor. Chutí i vůní se řadí k nejintenzivnějším. Může za to především jeho složení. Pokud byste se totiž podívali na detailní složení zázvoru, najdete celkem 640 různých chemických látek. Jen málokteré koření, ovoce nebo zelenina v tomto ohledu mohou zázvoru konkurovat.

Zázvor jak jej známe je oddenek stejnojmenné rostliny – zázvoru lékařského. Jeho barva může být žlutá až okrová. Je vybaven tvrdší slupkou, která se nekonzumuje a je třeba ji oloupat.

Reklama

Původ v Asii

Zázvor je rostlina původem z Asie. Asijské země jsou dodnes světově největší pěstitelské národy zázvoru. Trhu dominuje Indie, Čína a Indonésie. V současné době je poměrně snadno k sehnání i na pultech českých obchodů. Díky velké poptávce je pestrá i nabídka. Zázvor už mají ve své nabídce nejen velké obchodní řetězce a supermarkety, ale najít se dá i na pultech v malých večerkách.

Máte zájem si zázvor vypěstovat vlastními silami? Dobrou zprávou je, že se nejedná o nikterak složitý úkol a pěstovat lze i v truhlíku za oknem. Nehledejte ale žádná semínka zázvoru. Tato rostlina se množí výhradně vegetativně. Vyhlédněte si tedy v obchodě čerstvě vypadající zázvor, a nechte na něm lehce vyrašit pupeny. Pupeny s kusem oddenku pak oddělte a zasaďte do rašeliny a substrátu.

Zázvor jako koření

Zázvor se získává z oddenků stejnojmenné rostliny, zázvoru lékařského (pravý, Zingiber officinale).

Může mít žlutou, okrovou až černou barvu; má výraznou pryskyřičnou vůni; jeho chuť je velmi výrazná, aromatická, slabě ovocná až citrusová a sladce pikantní (ve větším množství je až velmi ostrá).

  • Je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně
  • Používá se do sladkých i slaných pokrmů
  • Dostupný je zázvor černý, zázvor bílý nebo japonský zázvor růžový
  • Není známo, odkud zázvor přesně pochází
  • Byl znám i ve starověkém Řecku, Římě i Egyptě

Chuť a vůně zázvoru

Po chuťové i čichové stránce je zázvor velmi intenzivní. Okamžitě po rozkrojení se začne linout štiplavá a nahořklá vůně. Velmi podobná je i jeho chuť. Zázvor dokáže skvěle svou chuť a vůni předávat do pokrmů i nápojů. Naopak není schopen absorbovat cizí chutě, jak například červená řepa nebo patizón.

Největší využití nachází zázvor v asijské kuchyni. Právě v asijských jídlech je naplno využit jeho potenciál. Asijská kuchyně je založena na intenzivních chutích a vůních. Zázvor se hodí do sladkých i slaných pokrmů, na přípravu studených i teplých nápojů a dokonce se z něho vaří i piva.

Účinky a skladování zázvoru

Zázvoru jsou přisuzovány také mnohé zdravotní účinky. Je prokázáno, že pravidelnou konzumací zázvoru je výrazným způsobem posilován lidský organismus a obranyschopnost.

Pomáhá při nachlazení a při rýmě, snižuje nevolnost a navozuje větší chuť k jídlu. Dokonce působí i jako afrodisiakum. Stačí vypít třeba jen zázvorový čaj. Recept na jeho přípravu najdete ZDE.

Zázvor by měl být uskladněn na suchém a nepříliš chladném místě. Po zakoupení je třeba jej zpracovat, ještě než se na jeho povrchu objeví nové pupeny. Zázvor se dá také sušit a sterilovat.


Reklama

Autor: Magda

Přiznám se bez mučení – u nás doma je pánem kuchyně můj manžel. Věnuji se hlavně pečení a experimentům. Nesnáším „umělou“ chuť, kterou má řada běžně dostupných surovin. Hledám cesty, jak využít čerstvé potraviny a pomocí nich si vyrobit domácí pochoutky.Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Komentáře