Jak nejvíce prospěje česnek vašemu tělu a co s tím mají společného plastový nůž a voda?

česnek, Zdroj: pixabay.comčesnek, Zdroj: pixabay.com
25. leden 2017  Petr   Zápisník  11625 zobrazení  746 slov

Česnek obsahuje velké množství vitamínů A, B, C, vápníku, jódu a selenu. Při důkladných rozborech se zjistilo, že v česneku je obsaženo více než 400 tělu prospěšných látek. Naučte se ho maximálně využít, stačí dodržovat několik zásad.

Aby byl česnek lidskému tělu opravdu prospěšný v co největší míře, musí se správně zpracovat. Důležitá je nejen tepelná úprava, ale i správná manipulace už při samotném loupání.

Reklama

Snažte se zachovat co nejvíce živin

Manipulace s česnekem musí být opatrná už od samotného začátku – tedy při loupání. Loupat česnek byste měli jen plastovými noži nebo noži s keramickým povrchem, které jsou šetrné k vitamínům v potravinách.

Stejně tak jako většina druhů zeleniny a ovoce, má i česnek nejvíce vitamínů a živin v syrové podobě. Jakákoliv tepelná úprava snižuje množství jeho tělu prospěšných látek. Některé více, jiné méně.

Jak nejlépe česnek upravit?

Tepelná úprava česneku rozhodně není žádná věda. Stroužky se dají vařit ve vodě, v páře, dusit, grilovat, péct i smažit. Zálež jen na vás a vaší chuti. Obecně platí, že nejšetrnějšími technologickými úpravami pro česnek jsou vaření v páře a ve vodě.

oloupaný česnek

Naopak při smažení nebo grilování ztrácí česnek velké množství živin. Ale na druhou stranu se naplno rozvine jeho chuť.

Dostali chuť na něco česnekového? Vyzkoušejte tyto recepty:

  1. Špagety aglio olio e peperoncino
  2. Klasická česneková polévka
  3. Hamburger s červenou řepou a česnekem
  4. Lehká cuketová pizza
Tip: Pokud chcete dodat výraznější česnekovou chuť do polévek nebo omáček, utřete ho se solí. Propasírovaný a utřený česnek se solí nechte společně alespoň 10 minut uležet. Sůl pomáhá více rozvinout jeho chuť i vůni.

K čemu všemu je česnek prospěšný?

Česnek díky velkému obsahu prospěšných látek pomáhá při desítkách zdravotních problémů. Jaké jsou ty největší?

  • Pomáhá při problémech s močovými cestami.
  • Vitamín C pomáhá při léčbě kurdějí.
  • Posiluje kardiovaskulární systém.
  • Má pozitivní vliv potenci.
  • Snižuje hladinu cukru v krvi.
  • Pomáhá při boji s nachlazením.

POZOR: Více nemusí znamenat lépe

Nic se nemá přehánět a to platí i pro konzumaci česneku. Při jeho nadměrné konzumaci se mohou vyskytnout „nežádoucí účinky“. Nejčastěji se může jednat o pálení žáhy. Protože má česek výraznou vůni, může jeho nadměrná konzumace způsobovat silný zápach z úst. Nezapomínejte ani na to, že při pocení mohou látky z česneku opouštět vaše tělo přes póry. Lidé, kteří konzumují česnek v nadměrném množství mohou mít výraznější tělesný pach.

česnek více

Věděli jste, že česnek neprospívá lidskému tělu jen zevnitř, ale i zvenčí?

Může být použitý i jako lék při plísni na nohou. Stačí do lavoru dát pár stroužků neoloupaného česneku, zalít horkou vodou, nechat zchladit na příjemnou teplotu a pak si do lázně dát na 10 minut chodidla.

Líbil se Vám recept?

Potěší nás, pokud jej podpoříte sdílením na Facebooku. Nebo ho někomu pošlete e-mailem. Nebo o něm prostě jen někomu řeknete.

I když to bude jen jednomu známému, budeme rádi :) Děkujeme :)


Reklama

Autor: Petr

Vaření je pro mě nekonečná možnost zkoušení nových věcí. Chci, aby chuť pokrmu byla vyvážená, proto rád experimentuji. Často využívám bylinky a exotické koření. Ze všeho nejradši mám kombinování chutí, které s sebou na první pohled nemusí ladit. Když se ale výsledek podaří a chutě spolu ladí, je to skvělý pocit.



Hodnocení

Hodnocení: 3.69 hvězdiček / Hodnoceno: 16x


Komentáře